Dlaczego gospodarze częściej wygrywają spotkania piłkarskie?

Od zawsze mówi się, że gospodarze częściej wygrywają mecze z przyjezdnymi. Czy jednak taka teza ma istotnie odzwierciedlenie w rzeczywistości i pozwoli nam ugrać ciutkę więcej w zakładach bukmacherskich? A jeśli tak, to z czego to wszystko wynika?

obstawianie na gospodarzy
Dlaczego gospodarze częściej wygrywają spotkania piłkarskie?

Atut własnego stadionu to nie jest żaden mit

Okazuje się, że to rzeczywiście prawda. Na własnym terenie gospodarze mają relatywnie dobre statystyki w porównaniu do gości. Oczywiście, szczególnie jest to widoczne wtedy, kiedy grają ze sobą dwie ekipy o stosunkowo zbliżonym potencjale. Niemniej jednak praktycznie w każdej lidze bez większego trudu można dostrzec, że atut własnego terenu to nie jest żadna fikcja. A jak zagłębimy się w statystyki, to będzie to jeszcze łatwiej zauważalne…

Polscy bukmacherzy także doskonale zdają sobie z tego sprawę. Nie powinno Cię zatem dziwić, że w spotkaniu dwóch mniej więcej równych ekip faworytami będą gospodarze. Czasami nawet kursy są niższe w przypadku klubu ze znacznie niższych rejonów w ligowej tabeli. Co zaś dzieje się kiedy np. mistrz Polski jedzie na wyjazd do beniaminka? W takiej sytuacji faworytami są goście. Warto jednak wspomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy. Kursy znacząco różnią się (porównując to chociażby do sytuacji, w której to mistrz Polski grałby u siebie). Załóżmy, że Legia Warszawa gra na wyjeździe ze Stalą Mielec. W stolicy Polski kursy na podopiecznych Czesława Michniewicza wynosiłyby około 1.30. Z kolei na wyjeździe można liczyć na kursy rzędu 1.70-1.80. Oczywiście, są to przykładowe liczby.

140 PLN bez ryzyka w STS

Kod promocyjny: BETONLINE

Chcieliśmy jednak pokazać, jak atut własnego stadionu zmienia optykę bukmacherów na konkretne spotkanie. Grają ze sobą dwie konkretne drużyny, a jednak miejsce rozgrywania spotkania ma tutaj naprawdę spore znaczenie. Można to także zauważyć w przypadku rozgrywek pucharowych. Często kursy różnią się bardzo mocno w zależności od tego, gdzie jest rozgrywana dana batalia (a przecież mecze dzieli kilka, kilkanaście dni). Typując spotkania piłkarskie w firmach bukmacherskich warto mieć to zatem na swojej uwadze.

Brak zmęczenia podróżą

Z czego jednak wynika to, że własny teren ma tak spore znaczenie? Jest kilka powodów. Na pewno do tego grona zalicza się brak zmęczenia podrożą. Jeśli grają ze sobą np. Wisła Kraków z Cracovia, to rzecz jasna nie ma to aż tak sporego znaczenia. Wszak stadiony obu klubów są położone w niedalekiej odległości. Jeśli jednak Biała Gwiazda musi jechać na spotkanie wyjazdowe do Białegostoku, to zmęczenie zaczyna odgrywać już sporą rolę. Szczególnie że wiele klubów nie ma na tyle dużo pieniędzy, by podróżować w najlepszych możliwych warunkach. Nierzadko podróże trwają zatem godzinami, a ma to potem spory wpływ na organizm. Szczególnie kiedy spotykają się ze sobą dwie ekipy o podobnych umiejętnościach.

Legalny bukmacherOferta bonusówKod promocyjny
sts.pl29 PLN bez depozytuKod: BETONLINE
superbet.pl34 PLN freebetKod: BETONLINE
efortuna.pl2230 PLN w bonusachKod: BETONLINE
betfan.pl600 PLN bez ryzykaKod: BETONLINE

Nie czarujmy się, gdyby jutro Bayern Monachium zagrał na wyjeździe z Legią Warszawa, to wygrałby niezależnie od lokalizacji. Warto jednak zauważyć, że w stolicy porażka mistrzów naszego kraju byłaby pewnie mniej dotkliwa (niż w Bawarii). Dobrze jest zatem sprawdzać, jaka odległość dzieli konkretne kluby. Im jest ona większa, tym aspekt dotyczący zmęczenia odgrywa coraz większą rolę.

Łatwiej jest narzucić swój styl gry

Na swoim terenie gra się zazwyczaj prościej niż na wyjazdach. M.in. z tego względu, że u siebie o wiele łatwiej można narzucić własne warunki. Jeśli rywalizujemy na znanej ziemi, to jesteśmy zdecydowanie pewniejsi siebie. Nie brakuje nam animuszu i chętnie przystępujemy do ataków. Nie jest przypadkowe, że przeważnie to gospodarze kreują swoje akcje atakiem pozycyjnym, a goście czekają na kontrataki. Tutaj sporą rolę odgrywa psychologia.

Betfan kod promocyjny
Kod promocyjny w Betfan na zakład bez ryzyka

Na obcym terenie jesteśmy mniej pewni siebie, czujemy się trochę nieswojo itd. To także ma zaś wpływ na końcowy rezultat. Po raz kolejny musimy podkreślić jednak to, że tutaj duże znaczenie ma ogólny potencjał obu klubów. Przy zbliżonych umiejętnościach własne boisko może przechylić szalę wiktorii właśnie na korzyść gospodarzy. Jeśli goście to na ogół o wiele lepsza ekipa, to atut terenu może jedynie sprawić, że porażka będzie mniej dotkliwa.

Z kibicami jest jeszcze łatwiej

Przed pandemią różnice w tym temacie były jeszcze bardziej zauważalne. Teraz światem rządzi koronawirus. Z tego względu zdecydowana większość wydarzeń sportowych odbywa się bez udziału kibiców. A przez to gospodarze osiągają nieco gorsze wyniki; w porównaniu do okresu sprzed pandemii. Dlaczego tak się dzieje? Z jednej strony kibice oczywiście nie grają. Z drugiej strony swoim dopingiem mają pewien wpływ na to, jak przebiegają wydarzenia na placu gry. Nie tylko dodają animuszu gospodarzom oraz deprymują piłkarzy przyjezdnych.

Nie da się ukryć, że doping ma także oddziaływanie na decyzje sędziego. Nawet największym profesjonalistom nieco łatwiej przychodzi gwizdanie spornych sytuacji na korzyść gospodarzy. Nie chodzi tutaj rzecz jasna o żadne oszustwa. Tutaj także kolosalne znaczenie ma bowiem aspekt psychologiczny. Wniosek jest prosty. Jeśli kibice wrócą na stadiony, to atut własnego terenu nabierze jeszcze większego znaczenia (niż ma to miejsce obecnie; w czasie pandemii).

5 / 5. Ocen: 6

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.betfan.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.betclic.pl

Zakłady bukmacherskie

Back to top button