Najbardziej znane polskie wynalazki

Tak się składa, że często nie bierzemy pod uwagę producentów czy wynalazców. Pewnie mało osób wie, kto wymyślił automaty do gry typu automaty hazardowe dostępne w Betgames czy innych platform gier karcianych. Podobnie jest z wieloma produktami, z których dziś korzystamy. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, które to wynalazki powszechnie dziś lub kiedyś stosowane wyszły spod rąk Polaków.

Najbardziej znane polskie wynalazki

Kamizelka kuloodporna

Czy zdawaliście sobie sprawę, że to właśnie Polacy wymyślili kamizelki kuloodporne? Otóż na pomysł ochrony ciała przed kulami wpadli Jan Szczepanik oraz Kazimierz Żegleń. Ten pierwszy wymyślił zupełnie nowy system automatyzacji tkania, który skracał pracę z kilku tygodni do kilkudziesięciu minut. Kazimierz Żegleń w ostatnich latach XIX wieku pracował nad stworzeniem kamizelki kuloodpornej. Nawiązał zatem współpracę ze Szczepanikiem. Udało im się wspólnie stworzyć pierwszy egzemplarz z wielu warstw jedwabiu, który mógł skutecznie zatrzymać kule z rewolweru czy ówczesnych karabinów. Po pierwszych prezentacjach głośno zrobiło się o wynalazku Polaków. Nadeszły pierwsze zamówienia z dworów królewskich, w tym z Hiszpanii. W 1902 roku tkanina polskich konstruktorów uratowała życie króla Hiszpanii Alfonsa XIII. Niestety z czasem obaj mężczyźni poróżnili się, a ich wynalazek na kilkanaście lat został zapomniany. Jednak zapoczątkowany przez nich wynalazek do dziś uratował życie wielu żołnierzom, politykom na świecie.

Komputer K-202

Teraz nieco smutniejsza historia. Na początku lat 70. Jacek Karpiński wraz ze swoim zespołem stworzył komputer K-202. Była to 16-bitowa jednostka z 8 MB pamięci operacyjnej, czym zdecydowanie przewyższała późniejsze amerykańskie komputery. Wyprodukowano niestety mniej niż 30 sztuk. Ówczesna władza, zamiast rozwinąć sukces polskich naukowców, odsunęła Karpińskiego od projektu, uznając go za wroga ludu. Odmawiano mu wyjazdu zagranicznego. Dopiero w latach 80. wyjechał do Szwajcarii. Po powrocie niezbyt dobrze wiodło mu się w kraju, gdzie miał problemy finansowe. W momencie, w którym został odsunięty od prac, w USA zaczęła się wielka rewolucja komputerowa. Być może model K-202 w odpowiednich warunkach przyczyniłby się do o wiele szybszego rozwoju informatyki.

Lampa naftowa

W połowie XIX wieku jeszcze lata przed wynalezieniem elektryczności, nadal większość domów oświetlana była przez zwykłe świece. Miało się to jednak szybko zmienić dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi. Prowadził on badania nad wynalezieniem nowego, tańszego i wydajniejszego paliwa do ówczesnych lamp. Metodą prób i błędów udało mu się między 1852 a 1853 roku stworzyć lampę, która wykorzystywała naftę wyekstrahowanej z ropy. Pierwsza lampa od razu stała się bardziej wydajna od świec, praktycznie nie kopciła i była tańsza od ówczesnych olejów czy gazu. Jako pierwszy oświetlony został nimi szpital we Lwowie, gdzie pod koniec lipca 1853 roku przeprowadzono nawet nocną operację z wykorzystaniem lamp naftowych. Wynalazek bardzo szybko stał się popularny, jak i przyczynił się do rozwoju przemysłu naftowego.

Wykrywacz min

Józef Kosacki to polski żołnierz, którego wynalazek ocalił mnóstwo istnień w czasie II wojny światowej. Brytyjska armia rozpisała bowiem konkurs na ręczny wykrywacz min, który będzie przydatny dla wojsk piechoty. Polski wynalazca stworzył pierwszy prototyp, który wykorzystywał fale radiowe do wykrywania metalowych przedmiotów w ziemi. Ważył on jedynie 14 kilogramów i mógł być noszony przez żołnierza niczym plecak. Teleskopowa końcówka podłączona do urządzenia na plecach emitowała i odbierała fale, które informowały operatora o przedmiotach w ziemi. Podczas oficjalnych testów różnych wykrywaczy konieczne było znalezienie rozrzuconych monet. Polakowi jako jedynemu udało się odnaleźć je wszystkie. Wkrótce Mine Detector Polish Type No. 1 został wprowadzony do armii, a Polak po jego opatentowaniu bezpłatnie przekazał go brytyjskiemu wojsku. Tego typu urządzenia wykorzystywane były prawie do końca XX wieku!

Polacy na swoim koncie mają również: spinacz biurowy, grafen, peryskop odwracalny, projektor filmowy, niebieski laser, wycieraczki samochodowe, hologramy.

5 / 5. Ocen: 1

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów Bonus bez depozytu 29 PLN (kod: BETONLINE) – www.sts.pl
600 PLN bez ryzyka (kod: BETONLINE) – www.betfan.pl
Zakład bez ryzyka 550 PLN (kod: KOD550) – www.betclic.pl

Zakłady bukmacherskie

Back to top button